Обеци, огърлици, висулки – сред всички бижута точно гривните са с най-дългата история. Те са преминали пътя от амулети и талисмани до просто декоративни елементи от женския образ. Но този път е бил много дълъг и трънлив.

Сега ще разгледаме историята на гривните, ще видим колко много видове има, как се носят и как да полагаме грижи за тях. Съставихме подробно ръководство по най-популярните бижута – гривните. Да започваме!

Как са се появили гривните?

Първите украшения, които приличат външно на съвременните гривни, са се появили още при първобитните хора. Правели са ги от трева, дървесна кора, животинска кожа, камъни.

Макар да са се украсявали примитивно, все пак това ни говори, че дори и първобитните хора са искали да проявят индивидуалността си.

Първобитните гривни в самото начало не са изпълнявали декоративна функция. Носели са ги, тъй като са вярвали в силата им да прогонват злите духове, да защитават от болести и недъзи, да носят късмет.

В Древен Египет гривни носели не само жените, но и мъжете. И не било лесно да не искат да украсяват по този начин ръцете си – гривни носели не само на китките си, а и на предмишниците си.

Тогава бижутерите усетили търсенето и започвани да украсяват металните гривни с различни камъни и орнаменти.

Широки и тънки, масивни и изящни – по броя и вида на гривните можело да се съди за материалното състояние и статуса на техния притежател.

В Древен Рим майсторите са се научили изкусното рисуване, което прилагали по гривните, давайки възможността да се създаде наистина уникално бижу.

В Древна Гърция тези бижута имали друго предназначение. Кожените гривни са били много популярни сред воините. Парчето кожа на предмишницата защитавало ръцете на воина от раняване в бой и при използване на оръжие.

Суровото Средновековие оставило „развитието на сюжета“ за известно време – започнали да забравят за гривните, дългите ръкави на роклите покривали напълно китките.

Но в епохата на Възраждането отново си спомнили за гривните, особено популярни станали златните гривни, инкрустирани със скъпоценни камъни, украсени с емайл и перли. И дори дългите ръкави не попречили да бъдат носени тези гривни по онова време. Просто поставяли гривните над ръкава!

В днешни дни гривните напомнят за цялото историческо наследство. Превърнали са се в персона грата. Носят по една или украсяват китките си наведнъж с няколко гривни („armor hand“), слагат ги в качеството на бижу или талисман, правят се от метали, дърво, тъкан, кожа, пластмаса, кости. Общо взето, хидожниците и майсторите в бижутерийното дело не знаят граници при въплъщението на своите идеи, още повече, че съвременните технологии им дават повече възможности и разширяват много творческото поле.


Интересни факти за гривните

Естествено, че за цялата си история на съществуване около гривните са се натрупали много интересни факти, статистики и данни. Ще Ви разкажем за най-интересните от тях.

  • В наши дни има повече от 70 вида гривни.
  • С много от тях ще Ви запознаем в другата част на тази статия.
  • В племето Зулу мъжете слагат гривни за сватба и танци.
  • Смята се за липса на възпитание появата на такива важни мероприятия без специални гривни.
  • Най-древната гривна е открита в Русия
  • В Денисовата пещера (Алтай) през 2016 година е открито украшение на възраст не по-малко от 40 000 години.
  • В класическата гривна „Шамбала“ мънистата трябва да са 9. Толкова са хълмовете, според преданието, около Шамбала – митична страна на границата на Тибет, Афганистан и Индия. Според друга версия това число е избрано заради значението му – 9 е символ на вярата.
  • Гривна от зелен яспис е носел Пушкин – Слънцето на руската поезия. За това украшение са знаели само приближените на Пушкин, тъй като се слагало на предмишницата под дрехите.
  • Гривната е доказателство за невинността – при англичанките в миналото. Е, поне най-малкото е намеквала за невинност. Заедно със специалните гривни момите носели и много стегнати корсети.
  •  През 19-ти век гривните-сантименти скривали портрета на любимия. О, какъв ужас било, ако на снимката не е съпругът на прекрасната дама.
  • Най-скъпата гривна се смята, че е гривната с пантера от Cartier. Бижуто е разработено от Жанна Тусон за херцогиня Уиндзорска – голяма поклонница на произведенията на бижутерийното изкуство. Фигурна на животно, украсена с диаманти и оникс, очите са направени от изумруди.

Гривната на Жади – главната героиня от сериала „Клонинг“. След като излезе бразилският сериал „Клонинг“, широките гривни започнаха да се наричат с името на главната героиня от телевизионния сериал – „Жади“.

  • Гривната от гранат от повестта на Куприн съществува! И се съхранява в дома на Пушкин. Семейната реликва на писателя е била истинско вдъхновение за написването на разказа за голямата несподелена любов.

 А сега е време да разгледаме видовете гривни, но това – в следващата част на нашата статия – натиснете ТУК!