Кой може да се помисли, че стъклените бижута в един момент ще станат скъпоценни, при това търсенето им расте на нивото на световната мода, а популярността им надвишава всякакви мислими граници?

Подобни метаморфози, разбора се, не са случайни и не важат само за муранското стъкло. Просто венецианските стъклари, които в продължение на векове създават полилеи и светилници, статуетки и вази, витражи и посуда, са решили да се приближат до народа и са започнали да произвеждат стилни бижута.

Щрихите за първите пръстени и колиета, брошки и обеци са се рисували от гениални художници. Бижутата с мурано са били обречени на успех и славата им не се забавила изобщо!

Но историята на остров Мурано във Венецианската лагуна не е съставена само от успехи…

Мурано

Стъкларството в древността се е смятало за роднина на алхимията – неслучайно Римската империя е полагала всичките си усилия да примамва древноегипетските майстори в метрополията. За да създадат удобство за работата на дошлите специалисти, стъкларите изобретили стоманена тръба в дървен кожух-мундщук, с която можело да се правят обемни изделия от разтопеното стъкло.

Венецианските стъклари приели и развили римските практики на стъкларското изкуство. Условията, създадени във Венеция за майсторите-стъклари, са признати за изключителни. Тук се стичали талантливи занаятчии от цяла Европа.

Най-малко пет века гражданите на Венеция не само се радвали на успехите на местните стъклари, но и проклинали занаята като магьосничество. Дървеният в първото хилядолетие след раждането на Христос град горял много пъти заради невнимателното боравене на занаятчиите с огъня.

Накрая, през 1291-ва година, търпението на венецианските власти се изчерпало. Накарали всички стъклари, заедно със семействата, работилниците и стопанството им, да се преселят на остров Мурано, който влизал в градските владения.

Като било посочено: стъкларите да живеят там, без да излизат от острова, можели да посещават Венеция, но не можели да напускат града. Забранявало се да публикуват тайните на професията, още повече да посвещават чужденците в тънкостите ѝ, като при неспазване на забраната ги очаквала конфискация. В замяна на това на занаятчиите бил осигурен солиден доход, право на почетно гражданство и много други големи привилегии.

Разцвет на муранското стъкларство

Мъдростта на венецианските дожи дала блестящ икономически ефект. Гордите стъклари, и никой друг освен тях, носели на пояса си два кинжала за защита от разбойници; омъжвали дъщерите си за знатните граждани на града, определяли такива цени за цветните витражи, огледалата и посудата, които произвеждали, че изделията им можели да си ги позволят само богатите църковни общества и аристократичните европейски семейства. И все пак не се усещал недостиг на поръчки на венецианско стъкло.

Трудните времена

Трудните времена, които настъпили за Венецианската република, се отразили и на стъкларите от остров Мурано. Привилегиите вече не били от значение, изгодните бракове не оправдавали надеждите, а промишленият шпионаж постигнал целта си. Охраняваните някога като зеницата на окото тайни на муранските стъклари изтекли на континента, появила се конкуренция и цените на стъклените изделия паднали.

Постепенното намаляване на изгодата от стъкларството довело до това, че в края на XVIII век, заедно с края на Венецианската република, залязло слънцето и за муранските майстори. Във времената на властване на Наполеон останал само споменът за някогашното величие на знаменитите занаятчии.

Възраждането на традициите

Интересът към муранското стъкло се връща през втората половина на XIX век. Точно тогава малко по малко започнали да се възраждат стъклените производства на остров Мурано, повтаряли се, усъвършенствали се и се създавали нови методи на работа с художественото стъкло.

Основният инструмент на стъкларя си оставал същият: желязна тръбичка с крушовидно удебеляване в края за захващането на горещата стъклена маса. Пещта, керамичният съд и зарядът – сместа от съставките за топене на стъклото – се променяли от майсторите спрямо задачите, които се решавали.

Най-малко век е било необходимо за възстановяване на стойността на муранското стъкларство за масовия потребител. Едва в началото на XX век новото венецианско стъкло се върнало на топ позициите на художествения пазар в Европа.

Започнал нов етап на развитие.

Новото стъкло на новото време

Пълният пазар е и беда, и стимул за производителя. Муранските стъклари с удоволствие биха се върнали към предишните стоки, но… Огледалата се произвеждат от всеки, когото не го мързи. Витражи не се поръчват много. Лидерството в производството на кристали и други видове декоративно стъкло преминало при бохемите.

Искат, не искат, муранците трябвало да се ориентират към технологиите на уникалните и неусвоени други разработки. Авантюриновото стъкло, изработено от майсторите Миоти, преди почти четиристотин години, в Германия започнали да го правят с железни стърготини, а по венецианската технология се използват само медни. Дребните кристалчета мед, гъсто разсеяни в дебелото прозрачно стъкло, създават ефект на искрящ златен прах.

Филигранното стъкло, което се прави с помощта на преплитане на контрастни стъклени нишки, залети с прозрачна фонова стъклена маса, също се отнася към старите разработки на муранските майстори. Националните европейски школи преиначавали старинните венециански технологии, но не ги надминали. Затова новите мурански стъклари сметнали за нужно да възродят традициите на предишните времена.

Техниката на мозаичното стъкло millefiori – изобретение на александровските майстори – стартирала Нова Ера. Муранските майстори от епохата на Ренесанса само усъвършенствали методиката на съединяване на цветни стъклени пръчици и нишки в монолитни доспехи. Художниците на новото време се научили да създават в техниката на „милефиори“ истински картини – с мадони, младенци, ангели и райски пейзажи.

Кракелаж“ и „пулегозо“ са подобни прийоми. „Кракелаж“ създава на повърхността на стъклото мрежа от видими пукнатини. „Пулегозо“ насища стените на съда с мехурчета. Този ефект се постига чрез потапяне на разтопения стъклен мехур в студена вода. Подгрявайки заготовката отвътре, не се позволява на пукнатините да пронизват цялата дебелина на стъклената стена. Последващото потапяне на разтеклия се навън мехур в течното горещо стъкло „заличава“ пукнатините, но оставя мехурчетата.

Женски бижута с Мурано

Макар че за никакво възраждане на остров Мурано като център на производството на уникално цветно стъкло не би могло да става и дума, ако майсторите не бяха се съгласили с нуждата от пускането на серийна продукция на пръстени, колиета, брошки, обеци и други дреболии.

Каквото искат жените, това иска и Бог, както знаем! А жените искат да са красиви… Затова майсторите скоро решили: колието Murrina, чиито елементи са направени по технологията „милефиори“, трябвало да влиза в арсенала на всяка уважаваща себе си жена! И по възможност, в няколко екземпляра…

Идеята била изкоренена! През 60-те години на миналия век, когато цветната пъстрота не можела повече да съответства на бунтарските настроения в обществото, колиетата „мурина“, а след това и обеците, и пръстените, и брошките от мозаично муранско стъкло били изтръгнати от живота.

Но ако тогава бижутата с мурано стъклото по жените символизирали предизвикателство към установяване, днес изделията Murrina, точно обратното, подчертават добрия вкус и финансовите възможности на собственичките им.

Цветният бисер и фигурните цветни мъниста от муранско стъкло се превърнали в основа на нова (по-точно, добре забравена стара) мода. Нишките, втъкани в ярките мъниста, фигурките, цветчетата се вплитат в косата и помагат на дамите да придобият желаната индивидуалност.

Изпълнените в единен стил с нишки за плетки колиета, гривни, висулки позволяват комплектът да се използва поотделно, поддържайки общата насока на образа, но променяйки облика. За радост на многобройните поклоннички на естествените скъпоценни камъни, муранците пускат мъниста, имитиращи перли, ахати, халцедон. Трябва ли да казваме, че изделията на муранските стъклари по красота и разнообразие превъзхождат творенията на природата…

Разликите от имитациите

За съжаление, на пръв поглед няма как да се разпознае истинското муранско стъкло. Почти всички специалисти, които знаят из основи особеностите на колорита и стила на продуктите Мурано, живеят във Венеция

Маркировката Murano Glass, точно както и документите за сертификация на изделията, увеличава вероятността да си купите автентично бижу от венецианско стъкло, но не дава пълна гаранция.