Днес епоксидната смола, както е модерно да се казва, е тренд. От нея се правят бижута, мебели, заливат се подове и стени, правят се часовници, пана, картини и много други неща. Работещите с този материал хора са привлечени от простотата на използване, съвсем лесните начини на създаване на изделия, простотата на черновата и на заключителната обработка, минимума инструменти. Епоксидната смола позволява да се играе с цветовете, формата, фактурата, пълнителите и т.н. – мечта, не просто материал.

Всичко това е довело до факта, че прагът на вложения в този вид ръчна дейност е нисък. Вследствие на това с епоксидна смола се занимават изключително много хора, даже прекалено много. С всяка година по пазарите и фестивалите за ръчна дейност продавачите на вещи от епоксидна смола стават все повече и повече. Конкуренцията между тях все по-висока и по-висока, а доходите – все по-ниски и по-ниски.

Но вредна ли е епоксидната смола?

Отговорът на този въпрос не е толкова лесен, колкото ни се струва. Мненията и гледните точки са много. Продавачите на епоксидни смоли в един глас казват, че само строителната епоксидна смола е опасна и вредна, а бижутерийната не може да навреди по никакъв начин. „Диванните“ експерти, посетителите на всякакви форуми също в един глас казват, че всяко нещо от епоксидна смола е вредно, че тази смола причинява алергии, увреждания на дихателните пътища, лющене на кожата, косата започва да капе, може да се развие рак и дори могат да Ви вземат извънземни…

По наше мнение, обективна картина можем да получим само ако попитаме самите производители дали епоксидната смола вреди и да проверим твърденията им с данни от експертизи.

Да започнем с това, че производителите посочват класа на опасност само за невтвърдените съединения (които все още не са готови, не за завършени). Всички производители на вносна епоксидна смола заявяват за всички нестроителни епоксидни смоли (включително и за бижутерийните) втори или първи клас на опасност.

За здравето на човека контактът с течната смола може да причини следните състояния:

  • Увреждания по кожата;
  • Алергични реакции;
  • Токсично отравяне;
  • Термични изгаряния.

За втвърдената смола класът на опасност изобщо не се посочва от производителите. Тоест подразбира се, че изстиналата смола не причинява никаква вреда на човека.

Сега, що се отнася до експертизата. Всички държавни и независими експертизи посочват за невтвърдената смола втори или трети клас на опасност. Като цяло, няма никакви големи разлики с данните, посочени от производителите.

А сега – що се отнася до вредата от готовите изделия от смола. Само едно-единствено експертно бюро в Канада е провело такова изследване. Но според получените данни даже и втвърдената смола е източник на опасност от първи клас за здравето на човека.

Но в това същото изследване е казано, че за каквато и да било вреда за здравето може да се говори само тогава, когато изделието е с голяма площ. Затова например не бихме поставили в кухнята или гостната си маса-река или пък да залеем пода си с такава смола. Колкото и минимални да са, все пак ще има изпарения и това ще се отрази на белите дробове.

В този ред на мисли… Не може изобщо да става дума за някаква вреда за здравето по отношение на бижутата от епоксидна смола. Площта на смолата в този случай е много малка, най-много може да се появи алергична реакция под формата на дразнене, зачервяване, сърбеж – зависи от индивидуалната характеристика на самата кожа на всеки отделен човек.