Кои бижута ще са винаги на мода, това разглеждаме в общо три части на един изключително полезен материал по темата.

  • С първата част можеш да се запознаете ТУК
  • С втората част можеш да се запознаете ТУК

Сега продължаваме с номер 8.

Осмо място: бижута змия

Скъпоценности, змия… Каква асоциация се заражда в главата ти? Може би същата, която и в нашата: бижутерийна къща Bvlgari, колекцията Serpenti. И тази колекция съвсем не е нова. По-скоро е доброто старо. Но е абсолютно универсална и актуална дори и днес – много години след създаването ѝ и стъпването ѝ на световния пазар. А ако трябва да си кажем правичката, сигурни сме, че змийските бижута ще останат актуални сред градските момичета още много дълго време. Използваният в колекцията символ е познат до болка на всички ни.

Скъпоценната змия се е появила сред нас с предложението на принц Алберт фон Сакс-Кобург-Гота. Не искаме от теб да помниш името на този човек, но искаме да обърнеш внимание на факта, че събитието, за което ще ти разкажем по-надолу, се е случило през 1840 година, тоест в средата на поминалия век. Принц Алберт решил да се жени за момиче на име Виктория. Тя не била лесна жена, както си е присъщо за кралицата на Англия и Ирландия. Затова и годежният пръст, поднесен като дар от бъдещия ѝ съпруг, трябвало да бъде специален – различен от обичайните.


По принцип за принц Алберт не било трудно да избере оригинален пръстен. Той е познавал смисъла на оригиналните бижута, затова с всички възможни почести и необходимата доза романтика той връчил на възлюбената си пръстен във формата на змия, която била инкрустирана с рубини и изумруди. Подаръкът се харесал на невестата. А народът, разбрал за този подарък, изригнал: змийският мотив на мига станал преобладаващ в бижутерийното дело, защото всички херцогини и аристократки искали да имат пръстен, подобен на годежния аксесоар на кралица Виктория. Няма какво да се прави: да иска това, което има някоя приятелка или съперница, за една жена е нещо нормално.

Като цяло, въпреки противоречивата символика, принц Алберт за един миг превърнал змията в символ на изключителна любов, вярност и семейно щастие. И благодарение на резонанса в обществото змийските пръстени са станали доминиращи сред сватбените украшения.

Девето място: кожени гривни

О, това украшение го има всяка феминистка! Или най-малкото, трябва да го има. Защото в света на бижутата точно кожените гривни са символ на безстрашната борба на жените за правата им.

Историята на това украшение започва през 30-те години на миналия век. Бижутерът на име Рене Бойвен, който наследил делото си от баща му (а той го наследил от своя баща – дядото на Рене), тъкмо стартирал бизнес в родната си Франция. Той бил женен за жена на име Жанна. И точно тя била първата му и най-важната помощница. Разбира се, съпругата му правела всичко на 100% анонимно, защото във Франция през първата половина на XX век е било невъзможно да представиш себе си като жена бижутер.

По това време обществото доверявало на представителките на нежния пол само най-важните неща – почистването на къщата, дългото стоене пред печката, прането и всичко в този дух. Не можело да става и дума за самореализиране на жените по онова време. Ако жената е омъжена, значи тя е зад мъжа си, а не до него и още повече пред него.

Но смъртта на съпруга ѝ променила живота на Жанна и историята на марката Boivin, начело на която внезапно застанала крехка и „неспособна на нищо жена“. Вдовицата на Рене Бойвин тогава решила твърдо, че няма да продава семейния бизнес, защото не може да го довери на чужд човек, ще го оглави самата тя.

Времето показало, че това решение било не само единственото правилно решение, но и отчасти легендарно. Дейността на бижутерийната къща Boivin след смъртта на Рене станала отчасти манифест – Жанна започнала все по-често да кани за сътрудници креативни дизайнери жени, за да създават колекции за успешната марка, а марката създавала имена, познати по цял свят.

Но да се върнем към гривната и към история за това как тя се е превърнала в бижутериен манифест на феминизма. Един от привлечените от Жанна Бойвин креативни дизайнери била жена на име Жулиета Мутарт. Тези, които са вещи по темата, неведнъж са чували това име, съпроводено със словосъчетанието „ една от най-талантливите жени бижутери на миналия век“.

Жанна разгледала даровете от колегжката си и я поканила да и помага. А Жулиета в отговор направила украшение, което се превърнало в символ на къщата Boivin – кожена гривна, която от 40-те години на миналия век е еталон за класическо бижу и днес изглежда точно така деликатно и аристократично на женската ръка, както и преди много години, и до днес остава актуално.

Десето място: клипсове

Какво-о-о-о? Със сигурност не си очаквала да видиш клипсовете в топ-а на „извънвремевите“ бижута, които избираме независимо от модните тенденции, сезона и историческия период. Е, това значи само едно – имаме още какво да покажем и все още можем да те изненадаме.

Мислиш, че клипсовете са дошли на мода отново преди няколко години? Грешиш – всъщност клипсовете никога не са излизали от мода. Световноизвестните бижутерийни домове продължават да ги предлагат и в новите си колекции, защото стилните бижута от момента на появата си винаги са били актуални сред онези, на които не са им продупчени ушите, но обичат да ги украсяват с красиви маркови обеци.


Клипсовете са още едно потвърждение за това, че всичко гениално в този свят е много просто. И че едно малко и сякаш съвсем несъществено нещичко може да изпълнява страшно много и най-различни функции. Нека разгледаме по-подробно всичко това. И така, какви са били тези бижута за жените през XIX век, когато били представени пред обществото:

  • Клипсове се носели като алтернатива на обеците (те точно затова били направени);
  • Клипсове се слагали по косата, използвали ги като фиби, които фиксират надеждно кичурите коса и украсявали прическата;
  • Клипсове слагали като брошки на яката на палтото или на полата: нямало нищо по-лесно от това да защипеш любимото си украшение за крайчеца на някоя дреха;
  • Клипсове се използвали като декор за обувките – декоративните елементи още тогава били широко разпространени, а съществуването на клипс само разширявало границите на фантазиите по отношение на гардероба;
  • Клипсове се използвали и като карфици, които не трябвало да се пришиват към роклята, но които можели за един миг да направят външния вид на някоя девица още по-привлекателен.

Така че, недей да си вадиш прибързани изводи заради ниската оценка на стилистите и да отписваш бижута, които уж вече не са актуални. Първо, има шанс в периода си на затишие те да преминат през проверката на времето и да се върнат много по-триумфално от първата си поява на подиумите. Защото едно е да си ултрамодерен за сезона, а съвсем друго – да оставаш актуален винаги в класическия си статут.

Ветераните не остаряват по душа – включително бижутата. Не останаха много, но дори и това е достатъчно, за да си изградиш основния гардероб за всички случаи в живота и да спреш вече да се водиш по кратковременните модни тенденции. Защото, както знаем, само класиката може да определи времето.