Чували ли сте някога за странни митове за бижута и се чудите дали са верни или не? Всъщност има много популярни митове за бижутата, които изобщо не са верни! Имаме списък с няколко мита за бижута, които сме чували, но някак си ни е трудно да им повярваме...

1. Диамантите са неразрушими

Не е вярно, но един диамант всъщност може да надраска друг диамант. Известно е, че диамантите се напукват или начупват, ако не се грижат добре за тях, следователно винаги са необходими допълнителни грижи, ако искате да ползвате дълго Вашите диаманти. Препоръчва се често почистване на диамантите.

2. Златото има 3 различни цвята

В магазин за бижута често Ви казват, че златото се предлага в няколко цвята: жълто, бяло и розово. Но всъщност не е вярно! Чистото злато е жълто на цвят и смесването на някои други съединения с него създава цветно злато. Дори ако розовото или бялото злато е доста скъпо, то никога няма да бъде истинско и чисто злато.

3. Захапете злато, за да проверите автентичността му

Повечето от нас са чували този често срещан мит за бижутата. Чистото злато е меко и ако захапете достатъчно силно, е възможно да оставите следи от зъби в него. Но оловото също е меко и някои хора боядисват оловото с цвета на златото и го продават като фалшиво злато. Така че никога не разчитайте на този метод за тестване на автентичността на златото!

4. Диамантите са най-редките камъни

Има някои от цветните диаманти, които могат да бъдат редки и изключително трудни за намиране. Диамантите обаче не са най-редките камъни. Ако не вярвате, трябва да проверите Книгата на рекордите на Гинес, където ще разберете, че най-редкият скъпоценен камък от всички е пейнитът.


5. Оцетът може да разтвори перла

Има малко истина в този мит за бижута, но би отнело наистина много време, докато оцетът разтвори перлите, а перлите трябва да бъдат натрошени. Така че погледнато назад, това е отчасти вярно, но няма какво да Ви притеснява, освен ако не искате да разтворите натрошени перли!

6. Опалите носят на хората само лош късмет

В ранните времена римляните вярвали, че опалите носят голямо богатство и са ги носели като талисман за късмет. С годините опалите се превръщат в символ на лош късмет и нещастие! Днес ги знаем като скъпоценен камък. А черният опал е много рядко съкровище!


7. Стойността на диаманта се основава на цвета

Всички диаманти са ценни, но някои хора смятат синия диамант за най-ценния. И въпреки че е много скъпоценен камък, цветът не е единственото нещо, което определя стойността на диаманта! Когато определяте стойността на диаманта, трябва да вземете предвид няколко неща като тегло в карати, чистота и т.н.

Чували ли сте някога тези митове за бижутата? Знаете ли други митове? Споделете с нас, моля!